×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

فوری:

امروز : پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 23 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

جلالی شورای شهر قمقم گویا – رییس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به مشکل بافت فرسوده شهری گفت: تصمیم‌گیری و پیشبرد سیاست‌ها در بافت فرسوده قم به‌صورت کامل در اختیار مدیریت شهری نبوده و مساله‌ای چندجانبه است.
عبدالله جلالی درنشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، بیان داشت: یک هزار و ۷۰۰ هکتار از بافت شهری قم را بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری تشکیل داده‌است.
وی اظهار داشت: بزرگ‌ترین مانع در احیای بافت‌های فرسوده شهری قم قرار گرفتن ۳۵ هکتار از بافت تاریخی در دل آن است که به‌هیچ‌وجه با واقعیت میدانی آن تطابق ندارد.
رییس شورای اسلامی شهر قم اضافه کرد: قرار دادن ۳۱۵ هکتار از بافت فرسوده شهری قم دردل بافت‌های تاریخی روند احیای این محدوده از شهر را به‌ویژه در هسته مرکزی شهر مختل کرده‌است.
جلالی بیان کرد: شورای اسلامی شهر قم برای حل مشکل بافت‌های فرسوده صدور پروانه‌های ساختمانی را رایگان کرده اما تا زمانی که مشکلات ریشه‌ای و چندمنظوره حل نشود امیدی برای احیای بافت‌های فرسوده و تاریخی قم وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: باوجود برخی اتفاقات مثبت در رابطه با احیای بافت فرسوده شهری اما روند کار درمجموع کند و ناامیدکننده است.
رییس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به مشکلات ترافیکی خیابان اراک، گفت: عمده مشکل این خیابان وجود قبرستان نو است که برای عقب‌نشینی آن باید سازمان اوقاف و امور خیریه قم همکاری‌های لازم را به خرج دهد.
جلالی اظهار داشت: با عقب‌نشینی این قبرستان و جابه‌جایی کسبه خیابان اراک مشکلات ریشه‌ای در ترافیک طولانی این خیابان بهبود می‌یابد.
وی ابراز کرد: شهرداری قم برای ساماندهی اطراف حرم مطهر اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان را به‌عنوان پشتیبان اجرای طرح در نظر گرفته و برای آماده‌سازی آن نیز تاکنون ۱۵ میلیارد تومان هزینه کرده است.
وی در ادامه بیان داشت: احداث پروژه تونل جمهوری در ابتدای این بلوار، تکمیل تقاطع غیرهمسطح بلوار فردوسی به پیامبر اعظم(ص) با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی از طرح‌های اولویت‌دار سال آینده شهرداری قم است.
جلالی افزود: روکش کردن کمربندی امام علی(ع) نیز ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۵ میلیارد تومان برای تکمیل آن در سال آینده در نظر گرفته‌ شده‌است.
وی ادامه داد: بهره‌برداری از تقاطع غیرهمسطح کمربندی بلوار امام علی(ع) به بلوار حضرت معصومه(س) از سمت محور جعفریه که یکی از دغدغه‌های شهروندان است نیز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
رییس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به برنامه شهرداری قم برای افتتاح شهربازی‌های دردست احداث، تصریح کرد: یکی از خلأهای اصلی شهر قم کمبود شهربازی و فضاهای نشاط‌آور شهری است.
بزرگترین مجتمع تجاری قم در بلوار پیامبر اعظم(ص) احداث می شود
جلالی دربخش دیگری از بیان داشت: سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی از رویکردهای شورای اسلامی شهر است که در این‌ بین سرمایه‌گذاری در بلوار پیامبر اعظم(ص) در اولویت است.
وی یادآور شد: بزرگ‌ترین هتل و مرکز تجاری شهر قم در زیربنایی بیش از ۹۰ هزار مترمربع در این بلوار احداث می‌شود و چندین مرکز تجاری و مسکونی نیز عملیات عمرانی خود را در بلوار پیامبر اعظم(ص) آغاز کرده‌است.
رییس شورای اسلامی شهر قم اضافه کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده مجتمع خدماتی کهکشان و شهربازی بوستان غدیر قم نیز سال ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید.
جلالی بالغ‌بر ۲۱ درصد از مجموع بودجه ۳۰۸۱میلیارد تومانی شهرداری را جاری عنوان کرد و افزود: ۷۹ درصد نیز برای مباحث عمرانی منظور شده است.
وی اضافه کرد: بخش مهمی از بودجه سال آینده شهرداری مربوط به هزینه‌های رفت‌وروب، جمع‌آوری پسماند و نگهداری فضای سبز است.
انتقاد از سوله سازی‌ها مقابل حرم مطهر
وی با اشاره به مشکل پروژه تقاطع ۳۰ متری کیوانفر به خیابان امام خمینی(ره)‌ عنوان کرد: در اجرای این طرح تمام‌کارهای کارشناسی انجام‌شده و افرادی که در اجرای این پروژه سنگ‌اندازی می‌کنند در برابر مردم و قانون پاسخگو باشند.
رییس شورای اسلامی شهر قم اضافه کرد: این پروژه در قالب یک زیرگذر اجراشده و هیچ ضربه‌ای به مزیت حرم نما نبودن خیابان امام نمی‌زند.
جلالی یادآور شد: درحال حاضر ایجاد برخی سوله و سازه‌ها در مقابل حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) بیشترین ضربه و آسیب را به مزیت گنبدنما بودن خیابان امام و خیابان‌های دیگر به حرم وارد کرده‌است.
وی بیان کرد: ضریب تفکیک زباله از مبدأ در شهر قم به ۱۲ درصد رسیده و در سال ۹۹ تلاش می‌شود روند تفکیک از مبدأ بهبود یابد و تعداد غرفه‌های موجود افزایش پیدا کند.
جلالی گفت: بعد از شیوع کرونا تمام ۷۰۰ تن زباله جمع‌آوری‌شده از سطح شهر، دفن می‌شود و به مراکز تفکیک انتقال نمی‌یابد.
وی تصریح کرد: در شرایط معمول به‌صورت روزانه فقط ۵ تن زباله عفونی دردل زمین دفن می‌شد.
رییس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به برنامه شورا برای افزایش سرانه‌های فضای سبز، اظهار داشت: سال آینده ۲۰۰ میلیارد تومان در این بخش هزینه می‌شود.
جلالی با تاکید بر روند صعودی سرانه فضای سبز شهری در قم بیان کرد: سرانه فضای سبز در شهر قم به ۲۰ مترمربع افزایش‌ یافته‌است.
وی عنوان کرد: با توافق‌های انجام‌شده با سازمان آب و فاضلاب قم، از سال آینده ۴ میلیون و ۵۰۰ مترمکعب پساب تصفیه‌شده به فضای سبز شهری قم اختصاص می‌یابد تا روند استفاده از آب شرب شهری در بوستان‌ها کاهش پیدا کند.
رییس شورای اسلامی شهر قم افزود: همچنین شهرداری قم پساب تصفیه‌شده فاضلاب در دست احداث شهرک پردیسان را خریداری کرده و برای توسعه فضای سبز شهری به کار خواهد گرفت.
وی در ادامه اظهار کرد: در راستای ساماندهی مشاغل مزاحم شهری سال آینده نیز روند انتقال بخش دیگری از این مشاغل به شهرک صنوف و خودرویی ادامه خواهد یافت.
جلالی گفت: قم با دارا بودن ۲۴ ایستگاه‌های آتش‌نشانی یکی از شهرهای استاندارد ازنظر ایمنی شهری است، بودجه سال آینده این سازمان ۵۰ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی ماشین‌آلات است.
وی خاطرنشان کرد: مراکز تجاری قدیمی و بازارهای کهنه و نو قم ازنظر ایمنی و احتمال بروز آتش مشکل‌آفرین بوده و در معرض بحران هستند.
غرفه‌های عرضه سبزه و ماهی عید دارای مجوز است
جلالی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: غرفه‌های عرضه میوه، سبزه و ماهی توسط شهرداری قم در قالب چهارچوب‌های بهداشتی و مجوز از دامپزشکی استان انجام‌گرفته و چیزی برخلاف قانون یا بهداشت رخ نداده است.
وی افزود: با توجه به شیوع کرونا و کسادی بی‌سابقه بازار، شهرداری قم نسبت به پرداخت اقساط مهلت زمانی قابل‌توجهی را به مؤدیان ارائه کرده است.
رییس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به شایعه اخیر رسانه‌های غربی در احداث یک خندق ۹۰ متری برای دفن متوفیان کرونایی در آرامستان بهشت معصومه(س)، گفت: این اقدام رسانه‌های خارج نشین چیزی جز دشمنی و شیطنت نبوده و نباید به این مسائل بیش از این دامن زده شود.
وی گفت: همچنین تغییر مدیرعامل سازمان آرامستان های قم نیز ارتباطی به انتشار فیلم از غسالخانه بهشت معصومه(س) نداشت و مدیرعامل سابق بازنشست شده‌بود.
رییس شورای اسلامی شهر قم یادآور شد: برای مقابله با بیماری کرونا و دیگر بحران‌های احتمالی ۵۰۰ میلیون تومان در بودجه سال ۹۹ شهرداری قم در نظر گرفته‌ شده‌است.
جلالی گفت: برای جلوگیری از مراجعه حضوری شهروندان به شهرداری، عوارض شهرداری قم که تا پایان اسفندماه برقرار بود تا پایان اردیبهشت‌ماه سال آینده تمدید شده‌است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری یکی از آرزوهای شورای اسلامی شهر است، تنوع قراردادها در شهرداری زیاد است که باید تمام آن‌ها همسان‌سازی شود.
جلالی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۳۰۰ تن از کارکنان شهرداری قم تبدیل وضعیت شدند و تبدیل وضعیت افراد دیگر مستلزم نظر مساعد وزارت کشور می‌باشد.
بستن بوستان‌های شهری در اختیار شهرداری نیست
وی دربخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: بخش عمده‌ای از بدهی‌های شهرداری با استفاده از ظرفیت تهاتر تسویه شده اما همچنان عدد دقیقی از آنها وجود ندارد باوجوداینکه این بدهی‌ها نسبت به سال‌های گذشته به‌شدت کاهش‌ یافته است.
جلالی گفت: بستن بوستان‌های شهری به دلیل کنترل سرایت کرونا در حیطه وظایف شورای اسلامی شهر و شهرداری نبوده و شورای تأمین استان می‌تواند نسبت به آن تصمیم‌گیری کند.
وی یادآور شد: سرانه هر شهروند قمی در بودجه ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی سال آینده یک‌میلیون و ۸۲۰ هزار تومان است.
جلالی خاطرنشان کرد: روند آزمایشی پرداخت الکترونیک در ناوگان حمل‌ونقل عمومی در دست اجراست و بعد از طی شدن فرآیندهای لازم به‌صورت کامل عملیاتی خواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مسئول پایگاه خبری قم گویا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


Verified by MonsterInsights