×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

فوری:

امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 13 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تولید ۴۵۰۰ تُن کودهای شیمیایی یارانه ای با تولید کنندگان کودهای شیمیایی داخل استان برای تامین نیاز کشور

حسین زند بیان کرد: در راستای اجرای سیاست‌های خودکفایی کشور در بخش کشاورزی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی کودهای شیمیایی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی طی قرارداد با تولیدکنندگان داخلی، کودهای شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی کشور را تامین می‌کند.

وی اقدام‌های انجام شده طی سال‌های اخیر در تولید و خودکفایی کودهای فسفاته و پتاسه را کم سابقه و بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود: با برنامه‌ریزی و تلاش به‌عمل آمده در این چند سال اخیر حدود ۲۸ هزار تُن انواع کودهای یارانه ای فسفاته و پتاسه مورد نیاز کشاورزان از محل قراردادهای منعقده با واحدهای تولید کننده در استان قم تولید و در سطح کشور توزیع شده‌است.

زند درباره تامین و تدارک کودهای شیمیایی مورد نیاز کشور از محل تولیدکنندگان داخلی افزود: در سالجاری نیز قرارداد تولید مقدار چهار ‌هزار و پانصد تُن کودهای شیمیایی یارانه ای با تولید کنندگان کودهای شیمیایی داخل استان برای تامین نیاز کشور منعقد که از محل آن تاکنون مقدار ۳۸۰۰  تُن تولید و توزیع شده‌است و مابقی این فرآیند نیز طی برنامه زمانبندی شده به انجام خواهد رسید.

در سال ۱۴۰۱ از مجموع ۲/۳ میلیون تن برنامه ابلاغی کودهای یارانه ای در کشور شامل کودهای ازته، فسفاته و پتاسه حدود ۱۰ درصد سهم واردات بوده و نزدیک ۹۰ درصد تولید داخل بوده است که طی قرارداد تعداد ۲۸ کارخانه تولیدکننده کود در کشور باشرکت خدمات حمایتی کشاورزی تولید و تامین و توزیع گردیده است.

کودهای فسفات و پتاسه حاوی عناصر مورد نیاز برای رشد گیاهان است که در صنایع مختلفی مانند کشاورزی به عنوان کود مورد استفاده قرار می‌گیرد.  بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی این استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینه ی محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مسئول پایگاه خبری قم گویا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


Verified by MonsterInsights