×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

فوری:

امروز : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 15 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
یادداشت| نگاهی به انتخابات خانه مطبوعات در استان قم وحواشی آن
سیدمحمد دریاباری

این مشارکت و احساس مسئولیت نشان می‌دهد که اصحاب رسانه و خبرنگاران به دنبال ساختن خانه ای مناسب جهت برون رفت از وضعیت موجود رسانه‌ها و حرکت به سوی همگرایی در جهت ساختن ساختارهای رسانه ی قوی و پاسخگوبه نبازهای جامعه هستند.

شاید ابتدا باور نمی‌شد که انتخابات خانه ی مطبوعات به شکلی که الان مطرح است ، صورت پذیرد. زیرا سه سال پیش برای همین خانه در قم انتخاباتی رقم خورده و شکل گرفت که شاید در نوع خود بدترین انتخابات به زعم بسیاری از اصحاب رسانه بوده است. مدیریت آن انتخابات توسط مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت و معاون مطبوعاتی اواجرا شد. آن ها به رغم موفقیت‌های بسیار در عرصه‌های دیگر، در این عرصه ضعیف و ناکارآمد بودند. اینان انتخاباتی رقم زدند که نارضایتی در میان اصحاب رسانه موج می‌زد. اما درانتخابات اخیراوضاع متفاوت بود.درپیش وپس این انتخابات اگر چه بد اخلاقی‌هایی هم از سوی برخی از هیأت مدیره خانه مطبوعات و برخی اصحاب رسانه صورت پذیرفت. اما در مجموع بسیار قابل قبول و همراه با شور، شعور و اشتیاق خاتمه یافت. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون رسانه و تبلیغاتش مدیریت این انتخابات را به دست گرفته و با اشکال مختلف با تهران در ارتباط بوده اند تا این انتخابات با کمترین حواشی پایان یابد. به نظر می‌رسد این حرکت منسجم جایی برای دخالت کسانی که نقشی در عرصه رسانه و مطبوعات ندارند نگذاشته است و اگر هم دخالتی بوده بسیار محدود و نامحسوس بوده است. اصحاب رسانه و مطبوعات و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با این انتخابات پرشور نشان دادند که کارهای بزرگتری را هم می‌توانند رقم بزنند و این تنها در صورتی قابل تحقق است که همگرایی ،  همدلی و صداقت در سرلوحه ی کارها قرار گیرد و بنا را بر آن گذارند که به سوی ساختن بروند. در این میان همین فضا ، شرایط را برای ارائه ی لیست‌های متعدد که برخی کاملاصنفی بوده از نگاه‌های گوناگون فراهم ساخت . انتخابات چند لیستی توانست شور و هیجان زاید الوصفی را در میان خبرنگاران و اصحاب رسانه که به دنبال تغییرات اساسی بودند ایجاد کند. همین شور و هیجان ، همه ی کسانی که می‌توانستند در انتخابات رای دهند را بسیج کرده تا در انتخابات شرکت کنند و شرکتی بسیار قابل توجه که حدود ۱۸۱ نفر از تعداد ۲۱۳ نفر به افراد مورد دلخواه خود رای دادند ومشارکت ۸۵درصدی رادرکشورپدید آوردند. همین امر سبب شد تا بعضی از مسئولان استانی ازجمله شهردارقم  به همین مناسبت پیامی صادرکند. دکتر سقائیان نژاد درپیامش می‌نویسد : «آگاهی، تفکر و تعقل از بنیان‌های اساسی دین اسلام است که حرکت شئون زندگی بر مدار آن‌ها بر انسان تکلیف شده است؛ عملکرد رسانه به‌عنوان رُکنی آگاهی‌بخش در دنیای امروز نیز بر همین مبنا قابل‌تعریف است و از این حیث اصحاب رسانه رسالتی فراگیر و اثرگذار را در اجتماع بر عهده دارند.

برای ایفای هر چه بهتر این نقش، دغدغه‌های آنان باید معطوف به رسالت اصلی، اجتماعی و حرفه‌ای باشد که در این مسیر وجود صنفی قدرتمند همچون خانه مطبوعات ضروری و راه‌گشاست.

اصحاب خبر و رسانه استان قم در ۲۸ آذرماه ۱۴۰۲ با مشارکتی مثال‌زدنی در انتخابات هیئت‌مدیره نشان دادند خانه مطبوعات استان را یک نهاد صنفی می‌دانند و در مسیر اعتلا و قدرتمندی آن ایستاده‌اند.

ضمن عرض تبریک به اعضای دوره جدید هیئت‌مدیره خانه مطبوعات استان قم، آرزوی توفیق الهی برای ایشان داشته و امیدوارم با جهد و تلاش این عزیزان شاهد اعتلای بیش‌ازپیش این نهاد صنفی و ارتقای جایگاه اصحاب خبر و رسانه استان باشیم. »

البته با همه ی این خوبی‌ها و بالندگی‌ها، دچار مشکلات و حواشی در پیش وپس ازانتخابات هم بوده‌ایم. این حرکت هم باید توسط اصحاب رسانه و خانه مطبوعات به حل و فصل انجامد. تا درآینده با آن مواجه نشویم. یعنی شرایط برای رشد فکری و ارتقاء کیفی رسانه فراهم گردد تا دوستان در عرصه‌های مختلف خالق شگفتی ها باشند. بدون شک دراین صورت زایش حواشی بد نام کننده  محدود و یا در حد صفر خواهد بود. به هر تقدیر در چنین عرصه‌هایی که مبارزه ی انتخاباتی شکل می‌گیرد همه پیروز نمی‌شوند همه هم نمی‌بازند خلاصه یک طیفی پیروز میدان می‌شود. وقتی در میدان رقابت که حدود ۸۰ درصد عادلانه بوده نتایج را باید پذیرفت و به طرف مقابل تبریک گفت و احساس شادی کرد و در امر خدمتگزاری به اصحاب رسانه اعلام آمادگی نمود. نه آن که در شبکه‌های اجتماعی با توهین و افترا به یکدیگر، همدیگر را تضعیف کنند. این نحوه تضعیف‌ها به سود اصحاب رسانه نیست. زیرا مدیران اعمال ، رفتار ، کردار و نوشتار شما را ملاحظه می‌کنند و فردا وقعی برای رسانه و هرچه که در آن می‌نویسید نمی گذارند.  شاید یکی از مهم‌ترین وظایف خانه مطبوعات این باشد که هم رسانه و هم اصحاب رسانه را به نحو شایسته به لحاظ کیفی ارتقا دهد. اگر اصحاب رسانه و خبرنگاران با تجربه ، اهل تحلیل ، دارای فکر ، اندیشه و صاحب سبک داشته باشیم و یا بپرورانیم کمتر شاهد این اتفاقات خواهیم بود. نباید رسانه را محل کسب و کار قرار داد بلکه باید میدانی برای تضارب افکار و اطلاع رسانی تبدیل کرد. در این صورت اقبال مردم نسبت به  رسانه‌ها رو به فزونی می‌رود. نباید فراموش کرد که ،این شور و هیجان به خاطر ایجاد تغییر بود. تغییری که بتواند گذشته را تکرار نکند. تفاوتی بین خبرنگاران و اصحاب رسانه قائل نشوند و بر اهداف مشترک که خدمت به مردم و نظام و اطلاع رسانی دقیق می‌باشد تکیه کنند و شرایط را برای این امر فراهم سازند. اگر همکاران ما در خانه ی جدید با این نگاه و این رویکرد پا به میدان گذارند بدون شک خانه ی تاریخی در قم خواهیم داشت و البته ما نیز در حد توان به کمک آنها خواهیم آمد. شماری از اصحاب رسانه و خبرنگاران در بیانیه ای پس از انتخابات با صراحت لهجه به کسانی که در این مبارزه انتخاباتی رای آوردند تبریک گفته و اعلام همکاری نموده و بر این عهد خود پایبند نیز هستند و در تلاش هستند تنش‌ها و حواشی را که هر از چندگاه به وجود می‌آید یخ بر آن بپاشند و زمینه را برای گفتگو، تعامل ، تعادل ، همفکری و همگرایی ایجاد کنند. این بیانیه می نویسد: « از کلیه اصحاب

رسانه استان قم  که در حماسه ۲۸ آذر با شرکت فعال، پر شور و نشاط خود در انتخابات خانه مطبوعات برگ زرینی در تاریخ رسانه های قم به یادگار گذاشتند و باعث شور انتخاباتی شدند تشکر و قدردانی می کنیم.

به طور خاص قدردانیم که در ایام فاطمیه با حفظ حرمت ایام سوگواری بانوی بزرگ جهان اسلام، نشان دادند که خود پاسدار ارزش ها و حرمت ها هستند و ثابت کردند که دوستان رسانه ای ظرفیت بالای اعتماد را دارند و هر قدم اعتماد و اعتقاد به توانمندی و تعهد ایشان، ده ها قدم از همدلی و همراهی و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی را به دنبال دارد.

مطمئناً آرای شما عزیزان ” مسئولیت خطیری را متوجه اعضای منتخب می کند که باید دربرابر این وظیفه مهم و حساس به خوبی انجام وظیفه نمایند. در این مقطع زمانی باید به رقابت های انتخاباتی پایان داد و ضمن تمکین به قانون، تمام سعی و تلاش خود را به سرانجام رساندن وعده های داده شده به همکاران بزرگوار معطوف کرد.

فراموش نخواهیم کرد که این شما بودید که با درک شرایط حساس و به خصوص با تحمل و گذشت از مشکلات، یکی از حساس ترین و پرشورترین انتخابات را با حفظ آرامش و خویشتن داری برگزار گردید.

ضمن آرزوی توفیق برای منتخبین خانه مطبوعات از درگاه ایزد متعال، از منتخبان تقاضا داریم، رفتار درچارچوب قانون و اخلاق، گفتار بر مدار صداقت و تصمیم بر مبنای عقلانیت را سرلوحه تمام تصمیمات و اقدامات خود قرار دهند تا با همدلی و همزبانی دوستان با اجرای قوانین و مقررات مطالبه اصحاب رسانه را مورد توجه قرار دهند.»ُ

 در خاتمه نگارنده ی این سطور به مصلحت می‌داند مطلبی را یادآور شود و آن این که میثاق نامه و مقررات و نیز قوانین خانه مطبوعات می‌تواند بهترین امر برای اداره این خانه و همگرایی بین دوستان  باشد.

هر نوع دخالت و مشورت خواهی از کسانی که تجربه ای درحوزه  رسانه‌ای و مطبوعاتی ندارند بی شک به زیان اصحاب رسانه و خانه مطبوعات منجر خواهد شد. همان گونه که هیچ سازمان و مدیری فراتر از قانون به اصحاب رسانه اجازه نمی‌دهد تا در کارهایشان دخالت شود. این امر در حوزه مطبوعات هم باید تحقق یابد. زیرا اصحاب رسانه به خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی ، قانون اساسی و کلیه قوانین موضوعه که توسط قوه مقننه وضع می‌شود اعتقاد داشته و خود را موظف می‌داند در چارچوب آن عمل کنند. بنابراین نگاه دیگر مدیران ومسئولان ، به اصحاب رسانه نیز باید این گونه باشد.

چاپ شده درروزنامه گویه شماره ۲۳۱۰مورخ۱/ دی ۱۴۰۲

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مسئول پایگاه خبری قم گویا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


Verified by MonsterInsights