×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

فوری:

امروز : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 15 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
نگاهی به فعالیت غرفه‌های بخش حوزوی نمایشگاه قرآن در ۶ روز نخست

نخستین روز سال جدید که همزمان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، زنگ آغاز بکار سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در مصلی تهران به صدا درآمد تا پایان ششمین روز آن، بخش حوزوی این نمایشگاه سرشار از برنامه‌های مختلف همچنین حضور شخصیت‌های علمی و قرآنی و برخی از مسئولان دولتی و البته مهمانان غیرایرانی بوده، ضمن آن که چندین نشست با محوریت قرآن و مباحث دینی در این بخش برگزار شده که بازتاب قابل قبول رسانه‌ای نیز داشته است. آنچه در ادامه می‌آید، خلاصه‌ای است از آنچه در این ۶ روز در بخش حوزوی نمایشگاه رخ داده است؛

اجرای ۱۲۰ برنامه متنوع به همت ۲۰ نهاد حوزوی

در همان اولین روز، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن طیب حسینی به عنوان رئیس بخش حوزوی نمایشگاه در غرفه مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه‌های علمیه حضور یافت و در گفتگویی با اشاره به این که سابقه حضور بخش حوزوی در نمایشگاه‌های قرآن به سال ۱۳۸۸ برمی گردد، اظهار داشت: در این دوره از نمایشگاه حدود ۲۰ نهاد حوزوی در نمایشگاه قرآن حضور دارند و به همت این نهادها و کارشناسان و اساتید حوزوی در طول برگزاری نمایشگاه حدود ۱۲۰ برنامه به اجرا در می‌آید که از آن جمله برگزاری ۶۰ نشست مهم است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که بسیار پرمخاطب و چشمگیر است ارائه مشاوره‌هایی از سوی حوزویان خواهر و برادر است که در سالهای گذشته بسیار مورد استقبال علاقه مندان به ویژه جوانان قرار می‌گرفته است.

رئیس بخش حوزوی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم ادامه داد: امسال در بخش حوزوی نمایشگاه، مشاورین حوزوی خواهر و برادر که قریب به اتفاق آنان از چهره‌های نام آشنا برای مخاطبین است در ۱۴ موضوع به بیان مشاوره به علاقه مندان می‌پردازند.

ارایه مشاوره‌های تخصصی و رایگان در ۱۴ عرصه گوناگون

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر شورورزی، مسئول مراکز مشاوره اسلامی سماح نیز از ارائه مشاوره‌های تخصصی در ۱۴ عرصه مختلف به مراجعه کنندگان نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: بخش مشاوره حوزوی نمایشگاه قرآن کریم از افراد متخصص در حیطه‌های مختلفی همچون کودک، ازدواج، خانواده، تحصیلی، استعداد سنجی و … تشکیل شده است که کاملا تخصصی و رایگان به ارائه خدمت به مخاطبین گرامی نمایشگاه می‌پردازند.

وی افزود: یکی از خدمات بسیار خوب این بخش بحث استعدادیابی کودکان و نوجوانان است که بسیار مورد استقبال مخاطبین قرار گرفته و در همین روزهای نخست برپایی نمایشگاه، خانواده‌های زیادی برای سنجش استعداد نوجوانان خود مراجعه کردند.

تبیین معارف قرآنی؛ رسالت مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه

حجت‌الاسلام و المسلمین رضا رستمی، مسئول مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه‌های علمیه نیز با اشاره به این که حوزه علمیه، پاسبان معارف ناب قرآنی است، گفت: تبیین و نشر معارف و آموزه‌های قرآنی از جمله رسالت‌های مرکز رسانه حوزه است.

وی افزود: ماه مبارک رمضان فرصت بسیار خوب و ارزشمندی است برای این که ما معارف قرآنی و شاخصه‌های سبک زندگی قرآنی را به آحاد جامعه و به خصوص نسل جدید معرفی کنیم.

مدیرعامل خبرگزاری حوزه گفت: از سویی در این ماه عزیز و بی‌نظیر نسبت به دیگر ماه‌های سال، دل‌های مردم نسبت به دریافت معارف قرآنی و دینی، پذیراتر است و در این شرایط حوزه‌های علمیه به عنوان پاسبان معارف قرآنی موظف است که از این فرصت برای تبیین هر چه بهتر و بیشتر معارف ناب قرآن مجید و پاسخ به سوالات و شب‌هات بهره ببرد و در ضمن ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خود را با محوریت کلام وحی به قرآن دوستان معرفی کند.

 

اسناد و برنامه‌های بالادستی حوزه در معرض دید عموم مردم

حجت‌الاسلام قربانی، مسئول غرفه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه نیز ضمن تبیین بخش‌های مختلف این غرفه و خدماتی که به مخاطبین قرآنی ارائه می‌دهد، گفت: غرفه مرکز مدیریت حوزه همچون سالهای قبل غرفه‌ای جامع است که بخشی از ماحصل تلاش‌ها و دستاوردهای حوزویان را در بخش حوزوی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به نمایش گذاشته است.

وی افزود: امسال تفاوتی را نسبت به غرفه‌های سال قبل ایجاد کردیم و آن دخیل کردن همه بخش‌های مرکز مدیریت در برپایی این غرفه است و خوشبختانه همکاری خوبی از سوی همه معاونت‌ها و بخش‌های حوزه را شاهد بودیم تا بخشی از زحمات حوزویان را در معرض دید عموم قرار داده شود.

مسئول غرفه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در بخش حوزوی نمایشگاه قرآن بیان کرد: در طول سالهایی که مرکز مدیریت حوزه وارد طراحی‌های راهبردی و کلان شده است اسناد و برنامه‌های جامع بالادستی خوبی تهیه و تدوین شده است و ما امسال برای اولین بار این اسناد و برنامه‌های بالادستی حوزه را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دادیم و همه آنچه که در قالب طرح‌های کلان و راهبردی در این غرفه عرضه می‌شود مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

 

برگزاری ۶ نشست علمی و تخصصی به همت جامعه الزهرا(س)

فاطمه حیدری، مدیر کل روابط عمومی جامعه الزهرا(س) به برگزاری نشست‌های تخصصی در نمایشگاه بین‌المللی قرآن به همت این نهاد حوزوی اشاره کرد و گفت: در طول برگزاری نمایشگاه ۶ نشست علمی تخصصی از سوی جامعه الزهرا(س) برگزار می‌شود که عناوین آن شامل “نشاط اجتماعی از منظر قرآن و سنت”، “کاربست قاعده حریم حمی در حفاظت از کانون خانواده با تأکید بر عوامل برون خانوادگی”، “بررسی حقوق و تکالیف مختص زنان از منظر قرآن کریم”، “تحلیلی قرآنی بر جایگاه خانواده و عوامل موثر بر تربیت فرزندان”، “جستاری در قرآن کریم در رفع نیازهای زندگی دنیوی” و “زیست عفیفانه در قرآن” است.

وی یادآور شد: همه نشست‌ها ساعت ۲۰ به صورت آنلاین و از طریق لینک http://livehowzeh.ir/tv منتشر می‌شوند.

 

آشنایی با فعالیت‌های انجمن قرآن پژوهی حوزه

حجت‌الاسلام سعید موحدی، مدیر اجرایی انجمن قرآن پژوهی حوزه و مسئول غرفه این انجمن در بخش حوزوی نمایشگاه قرآن کریم با بیان این که انجمن قرآن پژوهی یکی از انجمن‌های حوزه علمیه قم است که در سال۱۳۸۱ تأسیس و در زمره اولین انجمن‌های علمی حوزه قرار گرفت، گفت: از مهم‌ترین اهداف این انجمن، حرکت به سوی جایگاه واقعی قرآن در جامعه و بازشناسی حقایق و معارف آن است.

وی افزود: توجه به جایگاه قرآن به عنوان مهم‌ترین منبع استنباط احکام و عقاید دینی بسیار ضروری است، اما بهره‌مندی از این کتاب عظیم تاکنون ناکافی بوده و آن گونه که باید، انجام نشده است و انجمن قرآن پژوهی حوزه علمیه قم درصدد تحقق این هدف می‌باشد.

مدیر اجرایی انجمن قرآن پژوهی ادامه داد: تمام کارهای قرآنی که به صورت علمی در سراسر کشور انجام می‌شود مرکزیت آن با انجمن قرآن پژوهی حوزه علمیه قم می‌باشد؛ روسایی که برای این انجمن انتخاب می‌شوند همگی از چهره‌های شاخص قرآنی می‌باشند و اکنون حجت‌ الاسلام والمسلمین محمدعلی رضایی اصفهانی که ریاست این انجمن علمی را برعهده دارند از چهره‌های موفق قرآنی می‌باشند.

وی یادآور شد: ۱۰۶ مرکز رسمی قرآنی از سوی این انجمن علمی حوزه فقط در شهر مقدس قم فعالیت قرآنی می‌کند و مراکز حفظ قرآن نیز همچنان در حال فعالیت می‌باشند.

 

برگزاری مسابقه پیامکی قرآنی در بخش حوزوی

یکی از برنامه‌های جذاب بخش حوزوی نمایشگاه سی و یکم، برگزاری مسابقه پیامکی “بهار قرآن” بوده که به همت مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه‌های علمیه در بخش حوزوی نمایشگاه قرآن برگزار می‌شود.

این مسابقه تا پایان برگزاری زمان نمایشگاه برگزار می‌شود و قرعه کشی مربوط به آن نیز هر شب ساعت ۲۱ در بخش حوزوی نمایشگاه انجام می‌شود و به برگزیدگان جوایزی همچون تبرکی حرم مطهر امام حسین(ع) و حرم حضرت فاطمه معصومه(س) اهدا می‌گردد.

 

ارایه خلاصه پایان نامه‌های قرآنی در نمایشگاه سی و یکم

حجت الاسلام میثم ناظمی، مسئول آموزش مرکز تخصصی قرآن امام علی بن ابی طالب (ع) و مسئول غرفه این مرکز در بخش حوزوی نمایشگاه نیز ابراز داشت: این مرکز که از سال ۱۳۹۷ تاسیس شده تاکنون دوره‌های گوناگونی در مقطع سطح ۳ و سطح ۴ برگزار کرده و دارای سرفصل‌های مصوب حوزوی می‌باشد.

وی افزود: رشته‌ها و گرایش‌هایی که در این مرکز ارائه می‌شود مرتبط با قرآن و مستشرقان و قرآن و علوم می‌باشد؛ در حوزه قرآن و علوم این مرکز چندین گرایش دارد.

ناظمی ادامه داد: قرآن پژوهان این مرکز بعد از گذراندن واحدهای آموزشی رساله سطح سه یا رساله سطح چهار خود را نوشته و دفاع کردند؛ تفسیر علمی سوره‌های قرآن از پایان نامه‌های سطح سه این مرکز می‌باشد و در این غرفه در معرض دید عموم مردم و قرآن دوستان قرار گرفته است.

وی بیان کرد: بررسی دیدگاه مستشرقین راجع به تفسیر قرآن کریم از دیگر موضوعات پایان نامه دانش پژوهان سطح سه این مرکز می‌باشد که تاکنون شش پایان نامه سطح سه به نگارش درآمده، ضمن آن که در این غرفه پایان نامه‌های دفاع شده دانش پژوهان در عرصه‌های مختلف قرآنی به نمایش درآمده که برخی از آن به کتاب نیز تبدیل شده است.

 

برگزاری مسابقه قرآنی در غرفه شهدای روحانیت

همچنین به همت غرفه شهدای روحانیت واقع در بخش حوزوی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، هر روز مسابقه قرآنی ویژه خانواده‌ها در این غرفه برگزار می‌شود.

در این مسابقه که هر شب بین ساعت ۲۲ لغایت ۲۳ برگزار می‌شود، در برگه‌هایی سه سوال قرآنی با محوریت توجه به شاخصه‌های سبک زندگی قرآنی، احترام به والدین و موضوع تحدی قرآن مطرح می‌شود که بعد از پاسخگویی به این سوالات به قید قرعه به چند نفر جوایزی اهدا می‌شود.

 

اندکی از فعالیت‌های مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه

علی درگاهی، مدیر ارتباطات مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه نیز از بارگذاری ۲۳۰۰ مقاله در دانشنامه مجازی”ویکی پاسخ” خبر داد و گفت: در این نمایشگاه ۱۰۰ عنوان کتاب از تولیدات مرکز مطالعات و پاسخگویی به شب‌هات حوزه عرضه شده که البته بخش قابل توجهی از این آثار مربوط به تلاش‌های علمی و پژوهشی هشت گروه علمی مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه‌های علمیه است که همه این‌ها مربوط به کتب منتشر شده در سه سال اخیر است.

وی افزود: از جمله فعالیت‌های این مرکز، انتشار فصلنامه علمی “شبهه پژوهی” است که تاکنون دو شماره از آن منتشر شده است، ضمن آن که تاکنون ۳۳ شماره از فصلنامه علمی – تخصصی”پاسخ” نیز به چاپ رسیده است.

درگاهی ادامه داد: انتشار ماهنامه ویژه پویش مطاعاتی دانشجویان و طلاب جوان از دیگر فعالیت‌های ماست که البته این نشریه برخلاف فصلنامه‌ها بیشتر برای استفاده عموم است. این فعالیت البته در قالب روزنامه دیواری نیز منتشر شده و در تابلو اعلانات مدارس علمیه به نمایش در می‌آید. تاکنون ۲۲ شماره روزنامه دیواری منتشر شده که با استقبال عامه مردم به خصوص طلاب و دانشجویان جوان همراه بوده است.

وی افزود: از دیگر فعالیت‌های این مرکز می‌توان به انتشار کتابچه”امواج آلوده” با محوریت موضوعات روز و شب‌هات جدید اشاره کرد که تاکنون ۱۷ شماره از آن منتشر شده و آخرین شماره نیز مربوط به شب‌هات انتخاباتی بوده است. کتابچه “دفع و رفع”نیز تاکنون در سه جلد شامل پاسخ به شب‌هاتی در خصوص مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان و مباحث انتخاباتی به چاپ رسیده است.

 

چاپ ۲۱۷ عنوان کتاب به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبر قنبری، مسئول غرفه پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن وابسته به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: نظر به اهمیت تدوین فرهنگ نامه‌های موضوعی و تخصصی و معاجم قرآن و تهیه فرهنگ نامه‌های موضوعی تفاسیر این پژوهشکده در سال ۱۳۶۶ تاسیس شد و تاکنون ۲۱۷ عنوان کتاب را در بیش از ۳۰۰ جلد به چاپ رسانده است.

وی افزود: این پژوهشکده با نگاهی کاملاً نو به عرصه‌های تفسیر، ترجمه و موضوعات قرآنی، به جهت‌دهی فعالیت‌های قرآنی در حوزه علمیه قم، کمک شایانی کرده و وظایفی همچون تأمین منابع و اسناد قرآنی، طبقه ‌بندی و سازماندهی معارف قرآنی، تدوین فرهنگ‌نامه‌ها و دائره‌المعارف‌های متنوع قرآنی، پدیدآوردن تفاسیر گوناگون، پاسخگویی به پرسش‌ها و شب‌هات و شناسایی کمبودها و نیازها در عرصه فرهنگ قرآنی را بر عهده گرفته است.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: در این غرفه تنها آثار شاخصی که دارای رتبه و امتیاز بوده و بیش از دیگر آثار شاخص بوده را در معرض دید عموم قرار دادیم حدود ۲۷ اثر دارای امتیاز داریم که امسال این آثار را در معرض نمایش قرار دادیم.

وی بیان کرد: امسال و در این نمایشگاه بحث رونمایی از برخی آثار شاخص پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم را در دست اقدام داریم؛ بخش دیگری که همواره در نمایشگاه‌های مختلف مورد استقبال عموم قرار می‌گرفته است تبیین مباحث مربوط به سبک زندگی اسلامی ایرانی می‌باشد و در اینجا تابحال ۴۷ جلد اثر در این عرصه چاپ شده که نمایش داده می‌شود و پیش‌بینی ما این است که تا ۶۲ جلد نیز برسد.

 

برگزاری کرسی‌های هم‌اندیشی قرآنی به همت مؤسسه معصومیه خواهران

حمیده فاتحی، مسئول غرفه مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران نیز گفت: مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه یکی از مراکز وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی است که در راستای مأموریت‌های آن تاسیس شده و با بهره‌گیری از ظرفیت عظیم دفتر تاکنون فعالیت‌های خود را در بخش آموزش علوم حوزوی به بانوان جامعه اسلامی بدون وقفه ادامه داده است.

وی افزود: در این غرفه برخی از پایان نامه‌های شاخصی که توسط دانش پژوهان مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران در رابطه با قرآن و موضوعات بدیع و مورد نیاز جامعه نگاشته شده در معرض دید عموم قرار گرفته که اکثر تالیفات و مقالاتی که از این پایان نامه‌ها بیرون آمده در جشنواره‌ها و همایش‌های کشور حائز رتبه‌های برتر شده است.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه خواهران ادامه داد: در این مرکز نشست‌ها و کرسی‌های هم‌اندیشی و کارگاه علمی خوبی راجع به مباحث قرآنی برگزار می‌شود که باعث تبادل آراء و نظرات می‌شود و از سوی دیگر نیز تألیفات خوبی از دل این کارگاه‌ها و کرسی‌ها نگاشته می‌شود که می‌تواند در حل معضلات و گره‌های ذهنی بخشی از بانوان جامعه ما موثر باشد.

انتهای پیام

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مسئول پایگاه خبری قم گویا منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


Verified by MonsterInsights